AktuaalneÜldinfoLastevanemateleÕpetaja soovitabKontaktRühmad

Mis on jonnihoogude taga?

Mis peitub väikelapse jonnihogude taga?

Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
  • -Lapse vajadus frustratsioonist vabaneda. Väikelapse tugevad ajendid saavutada iseseisvust ja meisterlikkust leiavad pidevaid takistusi oma teel, tulgu need siis täiskasvanutelt või olgu tingitud nende enda piiratud võimetest (ta ei saa puslet kokku, särginööpe kinni, sõita suurema lapse jalgrattal ega öelda, mida ta tahaks öelda).
  • -Vajadus väljendada oma tundeid, vajadusi ja soove. Suuremal osal lastest puuduvad veel keeleoskused, et seda teha. Neile tundub, et jonnihoog ütleb rohkem kui sõnad.
  • -Vajadus ennast kehtestada ja anda edasi sõnum: "Mina olen tähtis. Loeb see, mida mina tahan."
  • -Oma elu üle kontrolli puudumine. Täiskasvanud ütlevad neile kogu aeg, mida nad tegema peaksid ja mida nad teha ei tohi. Jonnihoog on sageli ainus võimalus kõigile teada anda: "Nüüd aitab! See on minu elu!"
  • -Kontrolli puudumine oma tunnete üle. Väikelapsed pole võimelised oma tunnetest aru saama ja neid valitsema. Niipea, kui tunded käest lähevad, teevad seda ka mudilased.
  • -Nälg, väsimus, ülierutuvus, tüdimus. Liiga palju valikuid, liiga vähe piire või vastupidi.
Kuigi igal väikelapsel esineb aeg-ajalt jonnihoogusid, on mõned neist eriti jonnialtid. Umbes 14% üheaastastest, 20% kahe ja kolmeaastastest ja 11% nelja-aastastest esinevad sagedased jonnihood (sagedasteks nimetatakse neid, mis esinevad kaks või enam korda päevas). Nende laste jonnihood jätkuvad sageli ka eelkoolieas ja isegi kooliajal.

On hulk vähemesinevaid tegureid, mis nende sagedaste jonnihoogudeni viivad.
  • -Geneetiline soodumus. Mõned lapsed sünnivad omadustega, mis neid sagedasemate jonnihoogudeni viivad. Näiteks kangekaelsus; kergelt ärritumine; aeglane kohanemine.
  • -Äärmuslikud distsipliininõuded. Õhkkonnas, kus lubatakse kõike ja piire ei seata, võivad lapsed halvasti käituda, sest nad sooviksid mingit välist kontrolli. Neid võib endast välja viia liiga paljude valikute olemasolu, sest vanemad on jätnud kõik nende otsustada. Väga ranges kodus aga võib laps võidelda liiga kitsaste ja ahistavate piiride vastu.
  • -Sagedased haigused, krooniline puue või üldised terviseprobleemid. Vanemad kohtlevad tavaliselt tõsiste terviseprobleemidega last erinevalt, samuti nagu sedagi, kes sündis mitme nurisünnituse ja pika ootamise järel. Kuna neil lastel puuduvad piirid ja distsipliin, kalduvad nad rohkem jonnima. Väga sageli jonnivad ka kuulmishäirega lapsed ja need, kellel on muid suhtlemisprobleeme; autistlikud ja tõsiste arengupuuetega lapsed; hüperaktiivsed lapsed ja need, kellel on allergiaid või korduvaid väikseid haigusi.
  • -Vanema ja lapse isiksuste kokkupõrge. Kui teie olete aval, teie mudilane aga vaikne ja häbelik, siis võib lapse teie sarnaseks sundimine põhjustada sagedasi jonnihoogusid. Samuti põhjustab väga kergelt ärrituva lapse jonni see, kui teie ise olete tagasihoidlik ja enesesse tõmbunud.
  • -Lahutatud või eraldi elavad vanemad. Vanem, kelle hooleks on laps, võib olla sellega nii ametis, et tal lapse enda jaoks jääb vähe aega; külastav vanem võib aga lapsele liiga palju lubada. Mõlemad võivad püüda last kinkidega ja eriliste privileegide andmisega meelitada. Niisuguses olukorras võib frustreeritud laps väga lihtsalt plahvatada ja teisest küljest püüda vanemaid oma jonnihoogudega ka kontrollida.
  • -Vanemate isiklikud probleemid nagu depressioon, ületöötamine, mured, haigus või rahalised raskused. Kui vanemal on niisugused probleemid, algavad ka tavaliselt lapse jonnimised. Viletsad elamistingimused ja vähe ruumi kodus panevad lapse samuti sagedamini plahvatama.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)
Tagasi Sisukaart Print