AktuaalneÜldinfoLastevanemateleÕpetaja soovitabKontaktRühmad

Lapse jalg vajab õiget kinga.

 Lapse jala arengule on kõige parem, kui ta saab paljajalu käia. Nn kummipiduriga sokid on pigem beebidele, kes alles seismist harjutavad. 
Juba sünnist saati võib beebile jalamassaazhi teha - näiteks joonistada talla alla numbreid 7 ja 8, teha hüppeliigese ringe, silitada jalalaba pealset, teha jalgadega rattasõitu ja puusaringe.
Suurema lapse puhul näiteks kandadel ja varvastel seis, kõndimine erineva tugevuse, pehmuse ja karedusega pindadel, igasugune kükitamine läbi mängu.
Väga hea harjutus on ka nn toa koristamine varvaste abil - varvastega haarata maast pliiatseid, sokke jms. 
Lapse jalgadega on kõik korras kui umbes kaheaastaselt (kui laps on juba piisaval määral kõndinud ja harjutanud oma lihaseid) on märgata toolil istuva lapse rippu lastud jalgadel tekkinud pikivõlve ehk nõgususi jalalaba sisekülgedel. Kindlasti võiksid tähelepanelikumalt jälgida oma lapse jala arengut lapsevanemad, kelle suguvõsas esineb lampjalgsust. 
Normaalsele arenevale jalale ei tohiks arst ortopeedilisi jalanõusid määrata, ka ei tohiks laspevanem neid iseseisvalt soetada. 
Lapse esimese jalanõu puhul peab juhinduma kuuest kõige olulisemast kriteeriumist:
PAINDUVUS
Ära osta lapsele jäiga ja paindumatu tallaga jalatseid! On äärmiselt tähtis, et lapse jalanõu oleks võimalikult painduv, et tagada lapse jalale maksimaane liikuvusulatus. Painduv jalanõu võimaldab tal teha ilusa rulluva sammuliigutuse, ilma liigse põrutuseta liigestele. 
HÕÕRDUVUS
Jälgi, et jalanõu ei oleks aluspinna suhtes liiga hõõrduv. See jalanõu võib põhjustada komistamist ja kukkumisi. Samuti ei tohi jalanõu olla liiga libisev - see ei võimalda lapsel turvaliselt kõndida ja joosta, sest puudub piisav haardekontakt maapinnaga. 
SUURUS
Lapse jalg kasvab väga kiiresti, seepärast on raske lapsele osta täpselt paras jalanõu. Nii võib uute jalanõude valimisel soetada talle ühe sõrmelaiuse jagu suuremad jalatsid. Kindlasti ei tohiks need olla liiga suured, nii suureneb ka kukkumise ja komistamise oht. Kindlasti ei tohi jalanõu olla väiksem lapse jala suurusest. 
KUJU
Lapse jalanõu peaks olema jalale võimalikult sarnase kujuga. Kitsa ninaga jalanõudis talle valida ei tohi! 
LAME TALD
Lameda tallaga jalanõud võimaldavad lapse keharaskusel ühtlaselt tallale jaotuda. Kõrgema kontsa puhul vajub jalg liigselt ette - nii läheb enamik koormust varvastele. See omakorda põhjustab villide ja hõõrdumise teket ning pikema aja möödudes ka jala väärarenguid. 
KINNINE KAND
Proovi vältida tagant lahtisi  sandaale ja plätusid. Tagant lahtine jalanõu paneb last seda varvastega kinni hoidma ning jalgu lohitsama. See põhjustab kõnnimustri häirumist.
Maarja Säde, Ida-Tallinna Keskhaigla füsioterapeut.
Lühendatult Eesti Päevaleht, Lasteleht. Märts 2014
Tagasi Sisukaart Print